Proč a jak využívat open source?

Jako open source, doslova otevřený zdroj, se označují takové počítačové programy, jejichž tvůrci dali své zdrojové kódy veřejně k dispozici.  Open source bývá také často označován jako svobodný nebo otevřený software.

Tento pojem bývá často více či méně chybně zaměňován s pojmem freeware, který označuje jakýkoliv počítačový program, který lze využívat bezplatně. Pravdou je, že tyto dva pojmy se z velké části překrývají. Open source software je zpravidla zdarma, zatímco komerční software zase zpravidla nemívá veřejné zdrojové kódy, i když výjimky potvrzující pravidlo existují.

Proč je open source lepší než freeware?

Problém s freewarem, tedy softwarem zdarma, který není zároveň open source, bývá nejčastěji ten, že není ve skutečnosti zcela zdarma, jen se za jeho používání neplatí penězi.

Nejčastěji se za jeho používání platí ztrátou soukromí nebo svobody nakládat se svými daty podle svého uvážení. Dalším častým háčkem u freewaru je ten, že neposkytuje uživateli plnou funkčnost, nebo po nějaké době dojde k jeho zpoplatnění. Některé firmy zkrátka nabízí své programy uživatelům zdarma a na výplaty svých programátorů získávají peníze jinak.

U open source softwaru se toto nestává z několika důvodů. Prvním důvodem je morální étos, na základě kterého fenomén otevřeného softwaru vznikl. Programátoři dávající svůj zdrojový kód veřejně k dispozici sledují jiné cíle než zisk - většinou jsou jejich cíle altruistické nebo čistě akademické.

Druhým a hlavním důvodem je ale samotná podstata open source - a to, že zdrojové kódy jsou veřejně přístupné každému. Snaha zpoplatnit něco, co si každý může stáhnout zdarma, je zkrátka z pochopitelných důvodů předem odsouzena k nezdaru.

Jak ušetřit přechodem na open source?

Ve skutečnosti velmi pravděpodobně nějaký open source software už dávno používáte a ani o tom nevíte. Internetový prohlížeč Firefox nebo mobilní operační systém Android jsou jen dva příklady velmi rozšířených programů, jejichž zdrojový kód je volně dostupný.

Používáním Firefoxu sice žádné peníze neušetříte, protože všechny významné internetové prohlížeče jsou zdarma, ale můžete ochránit svá osobní data před zraky mamutích společností jako Microsoft nebo Google.

Finančně zajímavé však už může být nahradit kancelářský balík Microsoft 365, který obsahuje legendární programy Word a Excel, jeho open source alternativou LibreOffice. Světoznámý obrázkový editor Photoshop lze nahradit programem GIMP, videa a hudbu lze přehrávat pomocí VLC, před viry a jinými hrozbami se chránit programem ClamWin.

Tímto výčtem seznam svobodného softwaru zdaleka nekončí, svět open source je rozsáhlý a stále se zvětšuje. Ať už chcete na počítači pracovat, komunikovat s přáteli, nebo hrát hry, jistě najdete alternativu ve světě svobodného software. S hledáním alternativy vám pomůže stránka OSAlt.com, kde naleznete přehledně uvedené alternativy k nejpoužívanějším programům.

Pokud se chcete o open source alternativách různých programů dozvědět víc a ušetřit tak peníze za softwarové licence, doporučujeme náš online seminář Využití open source alternativ.